Bayrakcı Metal – Çelik Konstrüksiyon – Çelik Çatı – Trapez Sac

Çelik Konstrüksiyon

“Projeye özel” çelik konstrüksiyon tasarımı, proje çizimi, imalat ve montajı alanında ISO kalitesiyle çözüm ortaklığı sunuyoruz.

Çelik Konstrüksiyon Nedir?

Çelik konstrüksiyon, en önemli malzemesi çelik olan genellikle de inşaat sektöründe kullanılan yapılardır. Yapılardaki taşıyıcı sistemlerde kullanılan çelik konstrüksiyon donanımları, deprem gibi doğal afetlere dayanıklı yapı üretimini sağlar. Özellikle deprem fay hatlarının bulunduğu bölgelerde tercih edilir.Çelik konstrüksiyonun diğer önemli özellikleri esneklik ve çatlama olmadan bükülebilir olmasıdır. Çelik konstrüksiyon yapılar olası deprem ve şiddetli rüzgarlarda itildiğinde esneyebilir. Böylesi şiddetli bir güçle karşılaştığında cam gibi çatlamayıp şekilce bükülebilir. Böylece o bölgedeki kişilere deprem anında kaçmaları için olanak sağlar.

Çelik konstrüksiyon imalat-montaj hizmetleri, yapı sektöründe önemli bir yer tutmaktadır. Konvansiyonel veya geleneksel yapı projelerinde uygulanabilir. Kaliteli çelik malzemeler kullanılarak tasarlanan özel projelerle güçlü, dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar elde edilir.

Yüksek ve geniş açıklıklı yapılardır. Uzun ömürlü ve oldukça sağlam olan bu çelik konstrüksiyon yapılar, kolay monte edilebilir. Projelere özel olarak tasarlanabilen çelik sistemler, üstün mekanik ve statik yeteneklere sahiptir. Güvenli ve diğer sistemlere nispeten ekonomik yapılardır. Son yıllarda yaygın olarak tercih edilen çelik konstrüksiyon sistemleri, bu alanda faaliyet gösteren çelik konstrüksiyon firmaları farklı özellik ve çeşitlikte konstrüksiyon sistemi tasarlayıp üretmeye teşvik etmiştir.

Çelik Yapı Konstrüksiyon Çeşitleri

Çeşitli çelik yapı konstrüksiyonları vardır. 

 • Konvansiyonel Çelik İmalatı, çelik imalatçı ekiplerinin, çelik parçalarını doğru uzunluklarla kestikleri ve daha sonra nihai yapıyı yapmak için onlara kaynak yaptığı zamandır. Bu, daha iyi çalışma koşulları sağlamak ve zamanı azaltmak için tamamen emek yoğun olan veya kısmen bir atölyede yapılabilir.
 • Civatalı Çelik Konstrüksiyon, çelik imalatçıları bitmiş ve boyalı çelik bileşenler ürettiklerinde meydana gelir; bunlar daha sonra sahaya gönderilir ve yerine vidalanır. İmalatın büyük kısmı doğru makine, aydınlatma ve çalışma koşulları ile atölyelerde yapılabileceğinden, bu çelik konstrüksiyonun tercih edilen yöntemidir. Bileşenlerin boyutu, genellikle normal kamyonlar için maksimum 6m (20ft) veya uzun römorklar için 12m (40ft) olmak üzere, sevk edildikleri kamyon veya römorkun boyutuna göre belirlenir. Sahada yapılacak tek iş, çelik elemanları yerine (vinçli) kaldırmak ve cıvatalamak olduğundan, sahadaki çalışma çok hızlıdır. Ön üretimli yapılar bir şirket tarafından sahibine tasarlanmış, imal edilmiş, sevk edilmiş ve inşa edilmiş cıvatalı çelik konstrüksiyon örneğidir.
 • Hafif Çelik Yapı, Kuzey Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde konut ve küçük binalar için yaygın olan bir yapı türüdür. Ahşap çerçeveli konstrüksiyona benzer, ancak ahşap yerine iki katlı hafif çelik elemanların kullanılması dışında. Hafif çelik, C-kesitleri veya Z-kesitleri oluşturmak için şekle bükülmüş ince (1-3mm) çelik sac şeklindeki çeliktir.

Çelik Konstrüksiyon Maliyetli Midir ?

Çelik konstrüksiyon uygulamalarında malzeme olarak çelik kullanıldığı için inşaat yapımında çok uygun maliyetlidir. Çeliği almak ucuz olmasa bile daha uzun süreli kullanımda malzemenin sağladığı faydalar bu durumu fazlasıyla tolere etmektedir. 

İşte çeliklerin maliyet etkinliğini oluşturan bazı nedenlerin bir listesi:

 • Çelik yangına dayanıklı olduğu için daha az yangın riski vardır.
 • Bakımı kolaydır.
 • Çeliğin kalitesi öngörülebilir ve güvenilirdir.
 • Çeliğin bilgisayar üzerinden modellenmesi, bileşenlerin başlangıçta hatasız olarak üretilmesini sağlar ve yeniden çalışmayı ortadan kaldırmazsa en aza indirir.
 • Çelik yapılı binalar genellikle daha hafiftir ve çelik yapısal olarak verimli olduğundan daha küçük temellere sahiptir.
 • Çelik konstrüksiyon, betonarme yapılarda kullanılan malzemelere kıyasla, inşaat alanlarında daha az gürültü, toz ve atık oluşturur. 
 • Çelik yapılar daha az eleman ile daha hızlı kurulum sağlanabilir, böylelikle işçilik ve ekipman kiralamada avantaj sağlar.

Çelik Yapıların Avantajları

Çelik yapılar aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Atölyede önceden imalatı yapılabileceği gibi uygun şartlarda sahada da imalatı yapılabilir.
 • Esnek sistem oluşturmaları sebebi ile rüzgar ve deprem yüklerine karşı dayanıklıdırlar.
 • Her türlü şekli alacak şekilde imalatı yapılabilir ve her türlü malzeme ile kaplanabilirler.
 • Cıvatalama, kaynaklama ve perçinleme gibi çok çeşitli birleştirme yöntemleri mevcuttur.

En İyi Çelik Konstrüksiyon Firmaları

Bayrakcı Metal olarak inşaat sektöründe projelendirilmiş detaylı çelik konstrüksiyon imalatı yapmaktayız. ve sektörümüzde en iyi sayılı çelik konstrüksiyon firmaları arasında yer almaktayız. Kendi sahamızda veya şantiye alanında imalat gerçekleştirebilecek kapasite ve tecrübeye sahibiz. Deneyimli saha ekibimiz kısa sürede istenen sahada mobilize olarak hizmet vererek, çelik konstrüksiyon imalat ve montaj ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Ayrıca metal konstrüksiyon projeleri hazırlayarak uygulamaktayız.

Uygulama Alanlarımız

 • Çelik mesnet imalatı,
 • Çelik ızgara imalatı,
 • Çelik kapak imalatı,
 • Çelik platform imalatı,
 • Kedi yolları imalatı,
 • Çelik perde ve destek hizmetleri
 • Tünel iksa sistemleri hizmetleri,
 • Strut imalatı ve montajı,
 • Taşıyıcı sistem hizmetleri,
 • Çelik konstrüksiyon imalatı,
 • Çelik konstrüksiyon hangar tasarımı,
 • Çelik konsol imalat ve montajı,
 • Yürüme platformu imalat ve montajıdır.

Yukarıda sayılan başlıklarda imalat, montaj ve demontaj hizmetlerimiz vardır. Ayrıca, projeye özel hafif çelik konstrüksiyon ve ağır çelik konstrüksiyon kesim ve kaynak işlemleri yapılabilmektedir! Çelik konstrüksiyon üretim ve montajı ile ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun olarak projelere özel sistemler geliştirmekteyiz. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunları çerçevesinde sertifikalandırılmış personelimizle hizmet vermekteyiz. Mesleki yeterlilik gereklerini yerine getiren uzman kadromuz ve envanterimizdeki standartlara uygun araç ve ekipmanlarımızla her türlü projeye özel çelik konstrüksiyon imalat ve montajı yapmaktayız.

Çelik konstrüksiyon yapının uygulaması ve takibi sürekli olarak şantiyede yapıldığından dolayı yüksek miktardaki hataların önüne geçilmesi sağlanır, bilgisayar ortamındaki testler ile güvenilirlik ve dayanılırlık en yüksek seviyede tutulur.

Kalite ve güvenden ödün vermeyen firmamız, sizin için çelik konstrüksiyon projelerini yerinde keşifle tasarlayarak, projeye özel çelik konstrüksiyon uygulamalarını bütçenize uygun fiyat seçenekleriyle sunuyoruz. Özel tasarım talepleri ve istediğiniz özelliklerde çelik konstrüksiyon sistemleri avantajlarından faydalanmak için  talep@bayrakcimetal.com.tr'den veya “İletişim” bölümünden bize ulaşıp ihtiyaçlarınızı iletmeniz yeterli. Bize uğrayın, ihtiyaçlarınızı anlatın, çelik konstrüksiyon uygulamalarımızı inceleyin, karar verin! Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her tarafına hizmet vermekteyiz.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bayrakcı İnşaat Metal San. Tic. Ltd. Şti.
Metal İş Sanayi Sitesi 12A Blok No:38-40 İkitelli
Başakşehir / İstanbul
Web Tasarım ve SEO
Talep Formu